Ustawienia Klienta
Wersje językowe:
Menu informacji
Archiwum informacji
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Wybrane informacje
Zebraliśmy dla Was w tym miejscu ciekawe informacje i katalogi.
Katalog sygnatur Rosenthal na porcelanie

Historia firmy Rosenthal. Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth kontynuował zdobienie porcelany. Firma Rosenthal powstała w 1879 roku jako Bauer, Rosenthal & Co w Kronach. W tym samym roku powstaje...

Katalog Brenerów lamp naftowych

Choć oświetlenie naftowe to rozdział zamknięty, to jednak ważny, a zarazem atrakcyjny. Poprzedniczkami lamp naftowych były lampy olejne, które należały do urządzeń skomplikowanych, a co za tym idzie drogich i wadliwych. Jedynie wyższe sfery społeczeństwa mogły sobie na nie pozwolić. Dokonana przez Ignacego Łukasiewicza w latach 1852-53 frakcjonowana destylacja ropy naftowej pozwoliła na...

Katalog numerów seryjnych Gustav Becker

Historia Edwarda Gustava Beckera (1819-1885) zaczyna się zwyczajnie. Urodził się on w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i tu rozpoczął naukę rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dalszymi etapami edukacji było zdobywanie wiedzy na znanych warsztatach europejskich, m.in. we Frankfurcie n/Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie. Szczególnie ważnym momentem był...

Informacje | Chmura tagów
Stare obrazy olejne - Renowacja domowym sposobem
test

 

Czy masz piękny, stary obraz olejny, który stracił swoją świetlistość? Nic dziwnego, że z czasem zbyt dużo brudu po prostu przykleja się do powierzchni. Jednocześnie przezroczysta powłoka, którą ma każdy obraz olejny, żółknie z biegiem lat, powodując zanikanie wyrazistości kolorów, oznaki starzenia się można odwrócić.

 

 

CZYM WYCZYŚCIĆ STARY OBRAZ OLEJNY?

To pytanie powinno pojawić się jako pierwsze, gdy spojrzysz na stary obraz, który widział lepsze dni. Wszystko zależy od wartości Twojego obrazu i tego, jak głębokie są zamierzone interwencje.

W przypadku drogiego historycznego dzieła sztuki jest bardzo oczywiste, że wyszkolony konserwator musi Tobie pomóc. Taki obraz należy dokładnie odkurzyć na powierzchni! Jeśli dany obraz ma dla Ciebie większą wartość, musisz ostrożnie podejść do sprawy.

Jednak usunięcie lakieru zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ można uszkodzić warstwy farby pod spodem. Wykonaj ten krok tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie spowodujesz poważnych szkód.

 

 

CZYSZCZENIE POWIERZCHNI - CZY USUWANIE LAKIERU?

Przyjrzyjmy się bliżej: czy mamy do czynienia tylko z powierzchownym brudem, kurzem i plamami, które można usunąć bez większego wysiłku? Jak się dowiedzieć!

 

 • Podnieś bawełniany wacik.
 • Lekko zwilż bawełnę letnią wodą lub śliną ludzką tylko do próby miejscowej.
 • Użyj go, aby edytować mały punkt w obszarze krawędzi.
 • Co to ujawnia?
 • Jeśli widzisz jasny, piękny kolor, to: czyszczenie.
 • Jeśli widzisz pożółkłe kolory, to: usuwanie lakieru.

 

Ludzka ślina zawiera liczne enzymy, które mają dobry efekt czyszczący. Oczywiście możesz przeprowadzić ten test również z wodą destylowaną, ale nie ma ona takiej samej „siły penetracji”.

Przy okazji: czasami lakier jest tak stary, że tworzy grudki, które z kolei powoli odrywają się od powierzchni. W takim przypadku nie ma nic do zrobienia, aby odnowić warstwę ochronną.

 

 

JAK USUNĄĆ KURZ I BRUD Z OBRAZU OLEJNEGO

Czy na podstawie ustaleń zdecydowałeś się na proste czyszczenie powierzchni? Prosimy nie słuchać tak zwanych „wskazówek poufnych”, które zalecają używanie wszelkiego rodzaju żywności do czyszczenia obrazów olejnych.

Cebula, ziemniaki, chleb i mleko powinny pozostać tam, gdzie powinny: w kuchni. Zawsze pozostawiają po sobie pozostałości, które z czasem mogą wyglądać brzydko, a nawet pleśniej.

Najlepszym środkiem czyszczącym do obrazów olejnych jest nasza ślina, jak widzieliśmy powyżej. Za pomocą bawełnianego wacika można go nakładać kawałek po kawałku i wcierać, a następnie czyścić na sucho. Jeśli chcesz, weź wodę destylowaną.

 

 

JAK USUNĄĆ LAKIER Z OBRAZU OLEJNEGO

W razie potrzeby za jednym razem wyczyść obraz olejny z pożółkłego lakieru . Oczywiście nie działa to już na ślinę, ale na „cudowne lekarstwo” zwane anacrosina, z którego korzystają również profesjonalni konserwatorzy.

Anacrosina składa się z kilku różnych rozpuszczalników i ma mydlany, płynny charakter. Możesz go kupić w każdym sklepie z artykułami dla malarzy, ale także w Internecie.

 

 

PRZYWRACANIE OBRAZÓW OLEJNYCH – MATERIAŁY I NARZĘDZIA

 • Anacrosina
 • woda destylowana (ciepła)
 • Lakier do malowania
 • miękka szczoteczka
 • miękka bawełniana szmatka
 • wacik
 • miękka, czysta gąbka naturalna
 • Pędzel do lakieru

 

Zdejmij ramkę

Wyjmij zdjęcie z ramki , aby móc edytować skrajne krawędzie. Aby to zrobić, usuń wszelkie kliny z tyłu i postępuj ostrożnie

Czyszczenie powierzchni na sucho

Najpierw całkowicie odkurz powierzchnię miękką, niestrzępiącą się szmatką, aby pozbyć się luźnego brudu

Sprawdź stan malowania

Podczas tego procesu należy sprawdzić, czy obraz jest nadal ogólnie stabilny, czy grudki są już na krawędziach lub czy odpadają. Tylko wtedy, gdy obraz jest w dobrym stanie, należy postępować ręcznie. W przeciwnym razie lepiej oddać go do konserwatora

Zastosuj anacrosina

Nałóż anakrosinę na całą powierzchnię obrazu miękkim pędzelkiem. Lekkie, okrężne ruchy bez nacisku przyczyniają się do stopniowego zmydlania

Niech to zadziała

W następnym kroku pozwól pracy odpocząć przez około 15 minut, aby środek zaczął działać i wysychał. warstwę usunąć wodą

Teraz lekko zwilż naturalną gąbkę ciepłą wodą destylowaną i wytrzyj obraz olejny, aby go całkowicie wyczyścić. Kontynuuj, aż powierzchnia będzie całkowicie czysta.

Poczekaj, aż obraz olejny całkowicie wyschnie

W tym miejscu absolutnie ważne jest, aby przed polakierowaniem i ponownym włożeniem do ramy obraz był suchy ze wszystkich stron. W ten sposób unikniesz rozwoju pleśni i wynikających z tego uszkodzeń.

Nałożyć nowy lakier

Oczywiście twój obraz olejny potrzebuje teraz świeżego lakieru. Użyj lakieru do malowania materiałów artystycznych wykonanego z naturalnych składników. Do nakładania użyj specjalnego pędzla do lakieru. Wreszcie pozwól mu wyschnąć.

 

 

ZDJĘCIA PROTUKTÓW
 
Przedstawiamy tylko jeden ze sposobów czyszczenia obrazów, dodatkowo przedstawiamy zmywacz florencki używamy go w identyczny sposób jak anocrosinę. Natomiast aby stwierdzić czym zmyć konkretną powłokę trzeba niestety próbować od tych najbardziej popularnych, potem już zostają zmywacze na bazach acetonu itd. Jak widać wnioski nasuwają się same? Aby zmyć konkretną powłokę trzeba niestety próbować, nawet najlepszy konserwator nie powie tobie ze zdjęcia czym to zmyć.
 
 
 
 
 
 
PORADY I WSKAZÓWKI
 
Spróbuj wyczyścić Anacrosina w małym miejscu na krawędzi, zanim zajmiesz się całym obszarem. W ten sposób od samego początku możesz wykluczyć jakiekolwiek szkody.
 
 
 
 
 
 * Powyższe informacje podano w celach edukacyjnych, nie odpowiadamy za powstałe szkody niewłaściwym czyszczeniem.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl