Ustawienia klienta
Wersje językowe:
Menu informacji
Artykuły
Zebraliśmy dla Was w tym miejscu ciekawe informacje i katalogi.
Katalog sygnatur Rosenthal na porcelanie

Historia firmy Rosenthal. Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth kontynuował zdobienie porcelany. Firma Rosenthal powstała w 1879 roku jako Bauer, Rosenthal & Co w Kronach. W tym samym roku powstaje...

Katalog Brenerów lamp naftowych

Choć oświetlenie naftowe to rozdział zamknięty, to jednak ważny, a zarazem atrakcyjny. Poprzedniczkami lamp naftowych były lampy olejne, które należały do urządzeń skomplikowanych, a co za tym idzie drogich i wadliwych. Jedynie wyższe sfery społeczeństwa mogły sobie na nie pozwolić. Dokonana przez Ignacego Łukasiewicza w latach 1852-53 frakcjonowana destylacja ropy naftowej pozwoliła na...

Katalog numerów seryjnych Gustav Becker

Historia Edwarda Gustava Beckera (1819-1885) zaczyna się zwyczajnie. Urodził się on w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i tu rozpoczął naukę rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dalszymi etapami edukacji było zdobywanie wiedzy na znanych warsztatach europejskich, m.in. we Frankfurcie n/Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie. Szczególnie ważnym momentem był...

Obrazy na płótnie czy na desce
Obrazy na płótnie czy na desce

 

 

OBRAZ NA PŁÓTNIE CZY NA DESCE?

Dla większości z nas obrazy malowane farbami olejnymi na płótnie to synonim dobrego malarstwa. Dzieła, które możemy zobaczyć w muzeach czy galeriach sztuki są malowane na różnych podłożach. Od wieków stosuje się podobrazia drewniane, blachę, czy wreszcie płótno naciągnięte na drewniane krosno. Warto wspomnieć, że dzieła renesansowe w dużej mierze powstawały na deskach, zresztą, wypada wspomnieć, że chronologicznie to właśnie odpowiednio przygotowane deski łączone szpongami były podłożem malarskim znanym już w starożytności. Płótno lniane naciągnięte na krosno zaczęto stosować od około XV stulecia, natomiast upowszechniło się dwa wieki później. Często kupujący obrazy nie zdają sobie sprawy, że deska to równoważne podłoże malarskie niczym nie ustępujące obrazom malowanym na płótnie.

 

 

JAKIE PODOBRAZIE?

Podstawowymi materiałami, które wykorzystywane jako podłoża pod obraz są:

 

  •     drewno
  •     sklejka
  •     płótno malarskie naciągnięte na blejtram
  •     płyta pilśniowa
  •     metale

 

 

CZY OBRAZ NA PŁÓTNIE JEST CENNIEJSZY?

Obecnie panuje pogląd wśród kupujących sztukę, że cenniejszym obrazem jest ten, który namalowano na płótnie. Niesłusznie, niektórzy uważają, że taki obraz jest szlachetniejszy, a jest on po prostu bardziej powszechny, znany i pewny.

Artyści pracując nad swoim warsztatem wybierają rodzaj podobrazia nieprzypadkowo, efekty jakie można uzyskać na płótnie, poprzez widoczną fakturę, splot tkaniny są różne, od tego co uzyskamy malując na gładkim. Ponadto, podobrazia różnie reagują na nacisk narzędzi malarskich, pędzli czy szpachelek, co nierzadko stanowi istotną różnice dla twórcy.

 

 

OPRAWA OBRAZU CO WYBRAĆ?

To pytanie zadają sobie wszyscy, zarówno początkujący jak i doświadczeni kolekcjonerzy. Z zasady, w przypadku sztuki dawnej oprawia się zarówno obrazy na płótnie jak i namalowane na desce. Oprawa, w przypadku dzieł np. renesansowych, barokowych, często jest nieodłączną częścią obrazu.

W przypadku dzieł sztuki współczesnej, obrazów olejnych często pomija się oprawę, co w przypadku wielu dzieł jest dobrym krokiem, gdyż nowoczesne obrazy nie zawsze dobrze prezentuje się w ramach. Wszystko zależy od konkretnej kompozycji. W naszej galerii zawsze polecamy wyjście kompromisowe, ramę dobieramy do obrazu, która chroni obraz a jednocześnie nadaje jej elegancji swoją prostą, dyskretną formą.

Obrazy namalowane na desce lub płycie zwykle wymagają oprawy z uwagi na swoją specyfikę. Obrazy na bardzo cienkich płytach pilśniowych wymagają wzmocnienia, które daje rama, ponadto bez ramy ciężko taki obraz powiesić.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl