Ustawienia Klienta
Wersje językowe:
Menu informacji
Archiwum informacji
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Wybrane informacje
Zebraliśmy dla Was w tym miejscu ciekawe informacje i katalogi.
Katalog sygnatur Rosenthal na porcelanie

Historia firmy Rosenthal. Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth kontynuował zdobienie porcelany. Firma Rosenthal powstała w 1879 roku jako Bauer, Rosenthal & Co w Kronach. W tym samym roku powstaje...

Katalog Brenerów lamp naftowych

Choć oświetlenie naftowe to rozdział zamknięty, to jednak ważny, a zarazem atrakcyjny. Poprzedniczkami lamp naftowych były lampy olejne, które należały do urządzeń skomplikowanych, a co za tym idzie drogich i wadliwych. Jedynie wyższe sfery społeczeństwa mogły sobie na nie pozwolić. Dokonana przez Ignacego Łukasiewicza w latach 1852-53 frakcjonowana destylacja ropy naftowej pozwoliła na...

Katalog numerów seryjnych Gustav Becker

Historia Edwarda Gustava Beckera (1819-1885) zaczyna się zwyczajnie. Urodził się on w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i tu rozpoczął naukę rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dalszymi etapami edukacji było zdobywanie wiedzy na znanych warsztatach europejskich, m.in. we Frankfurcie n/Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie. Szczególnie ważnym momentem był...

Informacje | Chmura tagów
Pałac w Wersalu (Zapraszamy na film)
Pałac w Wersalu (Zapraszamy na film)

Wersal, symbol królewskiej Francji, to żelazny punkt zwiedzania okolic Paryża. Wejście na teren pałacu prowadzi przez kutą bramę ozdobioną złoconym herbem królewskim na pierwszy z dziedzińców, nazywany Dziedzińcem Ministrów.

 

linia

 

HISTORIA I TRASA ZWIEDZANIA

Tłum turystów maszeruje po wysypanym żwirem, a w dalszej części - wybrukowanym kocimi łbami dziedzińcu do konnego pomnika Ludwika XIV z lat 1835-1837 dłuta Pierre'a Carteliera i jego ucznia Louisa Petitota. Kolejny dziedziniec, usytuowany przed najstarszą częścią pałacu, nosi nazwę Marmurowego (od płyt, jakimi go wyłożono). Dalej mogły wjeżdżać tylko powozy królewskie. Na wprost, za Dziedzińcem Marmurowym, znajduje się najstarsza część pałacu - dawny zameczek myśliwski Ludwika XIII z początków XVII w. Tutaj właśnie Ludwik XIV rozpoczął realizację gigantycznego przedsięwzięcia, jakim stała się budowa największego pałacu Europy.Trasa zwiedzania prowadzi najpierw do skrzydła południowego, w którym znajduje się m.in. dwukondygnacyjna kaplica królewska, w której podobnie jak w Sainte-Chapelle dworzanie mogli zasiadać tylko na parterze, zaś galeria na piętrze przeznaczona była dla rodziny panującej.

 

 

W tej samej części pałacu znajduje się późniejsza sala opery pałacowej, budowana według projektu Jacques-Ange Gabriela w czasach Ludwika XV, a oddana do użytku w 1770 r., z okazji ślubu delfina z Marią Antoniną. Na amfiteatralnie urządzonej widowni mieści się do 700 osób, a podłoga daje się częściowo podnosić, co pozwalało na przekształcanie wnętrza w elegancką salę balową. Aby uzyskać doskonały efekt akustyczny, prawdziwy marmur zastąpiono drewnianą imitacją.

Dalej ogląda się apartamenty reprezentacyjne. Swoisty przedsionek do nich tworzy salon Herkulesa. Kolejne pomieszczenia noszą nazwy wywodzące się z mitologii rzymskiej: salon Obfitości, salony Wenus, Diany, Marsa, Merkurego i Apollina. Ta ostatnia pełniła funkcję sali tronowej Ludwika XIV i do dziś ozdobiona jest pochodzącym z 1701 r. portretem króla, autorstwa Hyacinthe'a Rigauda. Środek centralnej części pałacu zajmuje słynna Galeria Zwierciadlana, o 75 m długości, 10 m szerokości i 13 m wysokości. Zdobi ją 17 luster (uznawanych niegdyś za największe na świecie) ustawionych naprzeciw 17 okien.

Za czasów Ludwika XIV odbywały się tu największe uroczystości, przede wszystkim słynne dworskie bale. Kandelabry oświetlały salę trzema tysiącami świec, pod ścianami ustawiano drzewa pomarańczowe w srebrnych donicach, a każdy szczegół zachowania ustalała szczegółowa etykieta. W tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu rezydencji w 1871 r. proklamowano powołanie cesarstwa niemieckiego, a 28 czerwca 1919 r. podpisano traktat kończący I wojnę światową.

Po niedawnym zamachu, kiedy próbowano rozbić słynne zwierciadła przy użyciu materiałów wybuchowych, zastąpiono je kopiami. Za Galerią Zwierciadlaną trasa prowadzi do sypialni królowej, gdzie przez kilka pokoleń monarsze małżonki wydawały na świat delfinów, owoce nocnych spacerów kolejnych Ludwików. Po nieco nużącym maratonie zwiedzania sal pałacowych turyści chętnie oddychają świeżym powietrzem w wersalskich ogrodach. Idąc dalej wzdłuż głównej osi parku, dochodzi się do Wielkiego Kanału (jego twórcy wzorowali się na weneckim Canale Grande), gdzie Ludwik XIV chętnie wydawał przyjęcia na łodziach i urządzał romantyczne przejażdżki gondolami. A jest po czym pływać, ponieważ kanał ma ponad 60 m szerokości i 2 km długości.

 

  • Film udostępniono dzięki uprzejmości: Youtube,dozia1956
  • tekst i opis: Galerie Doris

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl