Ustawienia klienta
Wersje językowe:
Menu informacji
Artykuły
Zebraliśmy dla Was w tym miejscu ciekawe informacje i katalogi.
Katalog sygnatur Rosenthal na porcelanie

Historia firmy Rosenthal. Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth kontynuował zdobienie porcelany. Firma Rosenthal powstała w 1879 roku jako Bauer, Rosenthal & Co w Kronach. W tym samym roku powstaje...

Katalog Brenerów lamp naftowych

Choć oświetlenie naftowe to rozdział zamknięty, to jednak ważny, a zarazem atrakcyjny. Poprzedniczkami lamp naftowych były lampy olejne, które należały do urządzeń skomplikowanych, a co za tym idzie drogich i wadliwych. Jedynie wyższe sfery społeczeństwa mogły sobie na nie pozwolić. Dokonana przez Ignacego Łukasiewicza w latach 1852-53 frakcjonowana destylacja ropy naftowej pozwoliła na...

Katalog numerów seryjnych Gustav Becker

Historia Edwarda Gustava Beckera (1819-1885) zaczyna się zwyczajnie. Urodził się on w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i tu rozpoczął naukę rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dalszymi etapami edukacji było zdobywanie wiedzy na znanych warsztatach europejskich, m.in. we Frankfurcie n/Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie. Szczególnie ważnym momentem był...

Czy warto inwestować w obrazy olejne?
Czy warto inwestować w obrazy olejne?

 

 

Inwestowanie w dzieła sztuki staje się coraz popularniejszym sposobem lokowania kapitału. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla najbogatszych. Jak malują się perspektywy dla polskiego rynku dzieł sztuki? W co i jak inwestować? Oto garść porad dla przyszłych kolekcjonerów!

 

POLSKI RYNEK SZTUKI – JAK WYGLĄDA?

Polski rynek sztuki wciąż znacznie różni się od rynków zagranicznych. Popularność inwestycji w dzieła sztuki wzrasta jednak z każdym rokiem, co stanowi dobrą prognozę dla zainteresowanych lokowaniem środków w tym segmencie. Największym zainteresowaniem inwestorów wciąż cieszy się malarstwo (80,6%). Sztuka współczesna (55,5%) dominuje nad malarstwem dawnym (41%). Nie bez powodu – aukcje młodej sztuki, z uwagi na przystępność cenową, są osiągalne dla bardzo dużego grona ludzi. Rosną też ceny dzieł – prace wycenione powyżej 100 tys. zł stanowiły 59% przedmiotów sprzedanych na aukcjach.

 

INWESTOWANIE W OBRAZY – CZY TO SIĘ OPŁACA?

To jedno z kluczowych pytań, jakie zadają sobie osoby rozważające inwestowanie w dzieła sztuki. Dobra wiadomość jest taka, że obrazy i inne prace artystyczne obarczone są stosunkowo niskim ryzykiem, choćby w porównaniu z inwestowaniem na giełdzie. Choć trudno przewidzieć popyt na prace danych artystów, to sztuka rządzi się swoimi prawami – zawsze charakteryzuje ją pewna wartość. Dzieła sztuki, co pokazuje historia, stanowią jeden z najlepszych nośników wartości materialnej, natomiast samo inwestowanie w nie należy do bezpieczniejszych, zwłaszcza w czasach kryzysów. Nie padają bowiem ofiarami bankructw państw i przedsiębiorstw, na co nie są odporne akcje i obligacje. Niepowtarzalność obrazów i innych przedmiotów kolekcjonerskich stanowi też o przewadze nad złotem – wartościowym, ale wydobywanym na coraz większą skalę. Kupując dane dzieło, zyskujemy ponadto przedmiot o walorach estetycznych. Obraz powieszony na ścianie stanie się oryginalną ozdobą wnętrza, której widok będzie cieszył oczy domowników i gości.

 

 

W JAKIE DZIEŁA SZTUKI INWESTOWAĆ?

Inwestorzy dysponujący kapitałem rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy, mogą kupić zarówno droższe prace uznanych artystów, jak i tańsze dzieła sztuki nowoczesnej. Taka dywersyfikacja portfela pozwoli im na zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego. Na polskim rynku dzieł sztuki niesłabnącą popularnością cieszą się Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Stanisław Wyspiański, Roman Opałka i Wojciech Fangor. Dzieła, zwłaszcza z Młodej Polski i okresu powojennego, osiągają rekordowe ceny na licytacjach.

 

Kolekcjonowanie dzieł sztuki można rozpocząć już z kapitałem na poziomie kilku tysięcy złotych. Takie pieniądze pozwalają na inwestowanie na rynku grafiki, fotografii czy komiksów oraz sztuki najmłodszych artystów malarzy. W tym przypadku musimy jednak liczyć się na nieco większe ryzyko – nie mamy bowiem gwarancji, że artysta stanie się bardziej ceniony, a jego prace zyskają na wartości. Przy wyborze dzieł warto kierować się aktualnymi trendami, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym.

 

Inwestowanie w sztukę należy do grupy tzw. inwestycji emocjonalnych, w których to inwestowany jest nie tylko kapitał, ale też czas i zaangażowanie. Dobrze jest zapoznać się z sylwetkami popularnych artystów, tych obecnych na rynku od wielu lat, jak i początkujących. Przydatna będzie też znajomość zasad funkcjonowania domów aukcyjnych, nawet jeśli sam zakup dzieła powierzymy doradcom.

 

INWESTYCJE NA DŁUGIM TERMIN – PO JAKIM CZASIE ZWRACA SIĘ ZAKUP DZIEŁA?

Rynek sztuki to bezpieczna lokata kapitału – należy jednak pamiętać, że inwestycje tego rodzaju należą do inwestycji długoterminowych. Nie warto nastawiać się, że kupiony przez nas obraz sprzeda się ze znacznym zyskiem po zaledwie kilku miesiącach. Inwestowanie w sztukę wymaga nie lada cierpliwości, bo zyski przychodzą najwcześniej po 5-7 latach. Niekiedy opłaca się poczekać jeszcze dłużej, co najmniej dekadę. Nieco krótszy horyzont czasowy dotyczy dzieł nowych artystów, co spowodowane jest większą dynamiką rynku sztuki współczesnej.

 

JAK KUPOWAĆ NIEMIECKĄ SZTUKĘ?

Inwestowanie w dzieła sztuki polega na wyszukiwaniu prac artystów na własną rękę w internecie lub stacjonarnie w galeriach, bądź poprzez udział w aukcjach organizowanych przez domy aukcyjne. Na popularności zyskują też usługi tzw. Alternatywnym sposobem inwestowania w sztukę jest zlecenie zakupu poprzez firmy specjalizującą się w takim typie inwestycji.

 

O ile możemy być niemal pewni co do uregulowania statusu wybranego obrazu czy rzeźby, to ocena, czy nie mamy do czynienia z falsyfikatem może okazać się problematyczna. Zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką. Aby ustrzec się przez wydaniem pokaźnej sumy na dzieło, które z oryginałem nie ma nic wspólnego, należy uczestniczyć wyłącznie w aukcjach organizowanych przez renomowane domy aukcyjne.

 

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY!

W naszej galerii internetowej znajdziesz dzieła i kolekcje obrazów olejnych takich artystów jak Horst Altermann, Ludwig Gschossmann, Ludwig Muninger, Arnold Grabone i wielu innych cenionych malarzy w europie. Mamy dzieła sztuki przedstawiające zwierzęta, kwiaty, ludzi i pejzaże. Nasze obrazy doskonale nadadzą się jako ozdoba do sypialni czy salonu. Jeśli więc chcesz, żeby sztuka zagościła we wnętrzu twojego domu, to zapraszamy serdecznie!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl