Ustawienia klienta
Wersje językowe:
Menu informacji
Artykuły
Zebraliśmy dla Was w tym miejscu ciekawe informacje i katalogi.
Katalog sygnatur Rosenthal na porcelanie

Historia firmy Rosenthal. Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth kontynuował zdobienie porcelany. Firma Rosenthal powstała w 1879 roku jako Bauer, Rosenthal & Co w Kronach. W tym samym roku powstaje...

Katalog Brenerów lamp naftowych

Choć oświetlenie naftowe to rozdział zamknięty, to jednak ważny, a zarazem atrakcyjny. Poprzedniczkami lamp naftowych były lampy olejne, które należały do urządzeń skomplikowanych, a co za tym idzie drogich i wadliwych. Jedynie wyższe sfery społeczeństwa mogły sobie na nie pozwolić. Dokonana przez Ignacego Łukasiewicza w latach 1852-53 frakcjonowana destylacja ropy naftowej pozwoliła na...

Katalog numerów seryjnych Gustav Becker

Historia Edwarda Gustava Beckera (1819-1885) zaczyna się zwyczajnie. Urodził się on w Oleśnicy na Dolnym Śląsku i tu rozpoczął naukę rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dalszymi etapami edukacji było zdobywanie wiedzy na znanych warsztatach europejskich, m.in. we Frankfurcie n/Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie. Szczególnie ważnym momentem był...

Jak inwestować w malarstwo?
Jak inwestować w malarstwo?

 

W zbieraniu antyków, tak jak i w innych dziedzinach życia, panują określone mody. Dziś na czasie może być art nouveau, a za kilka lat znów wielki powrót art déco, dlatego też nie należy kierować się tylko obecnymi trendami, lecz wybierać rzeczy według własnego gustu i upodobań. Podobnie jest z obrazami, każda tematyka od portretu do martwej natury i na krajobrazie kończąc ma wzloty tzn, jest na fali zainteresowań lub tendencje niżowe. Jednak na globalnym inwestowaniu nie sposób stracić na dobrym malarstwie.

 

 

JAK INWESTOWAĆ W MALARSTWO? 

Przy wyborze obrazów powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim gustem. Jednak coraz więcej osób patrzy na dzieła tylko przez pryzmat inwestycyjny.

Największą frajdą w kolekcjonowaniu obrazów olejnych jest właśnie obcowanie z nimi na co dzień, dlatego nie można o tym zapominać. Drugim kryterium jest poziom akceptacji ryzyka inwestycyjnego, a trzecim ilość pieniędzy jakie chcemy przeznaczyć na zakup. Nie wolno również zapominać, że sztuka jest inwestycją długoterminową.

Jak zwracają uwagę eksperci, jak każda z inwestycji, tak i ta powinna być kierowana poprzez analizę rynkową przeprowadzoną przez specjalistów. Wielokrotnie o cenach decyduje bowiem moda, a ta potrafi bardzo szybko się zmieniać, zwłaszcza jeśli jest sztucznie kreowana. W takiej sytuacji artyści promowani przez wielką machinę komercji nie zawsze wytrzymują próbę czasu, a ich dzieła niespodziewanie szybko tanieją.

Dlatego tak samo jak przy innych rodzajach inwestycji, decydując się na sztukę warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela. Jeśli dysponujemy większą kwotą, warto kupić prace wybitne, droższe uznanych artystów oraz kilka współczesnych lub nawet obiektów sztuki młodej, najnowszej. W ten sposób minimalizujemy ryzyko inwestycyjne w czasie.

 

BUDOWANIE KOLEKCJI

Posiadając znaczne środki finansowe na inwestycję, można się pokusić o stworzenie swojej prywatnej kolekcji, dekorując jednocześnie wnętrza domu, mieszkania czy biura. Kolekcja to nie jest jednak jakikolwiek zbiór obrazów. Musi ją cechować jakaś wewnętrzna spójność i logika wyboru takich, a nie innych obiektów.

Wartościowa kolekcja to taka, której całkowita wartość jest większa, niż suma wartości poszczególnych dzieł wchodzących w jej skład. Warto zatem skupić się na kolekcjonowaniu np. przedstawicieli jednej szkoły lub jednej epoki, albo kolekcjonować obrazy, które poruszają ten sam temat, czyli łączy je wspólny motyw. W ten sposób nadamy kolekcji wewnętrzną spójność.

Warto jednocześnie pamiętać, że od samego początku powinniśmy zbierać dokumentację dotyczącą nawet najdrobniejszych zakupów. Zawsze powinno się prosić o faktury, certyfikaty autentyczności ze zdjęciem, dowody sprzedaży. Wszystko to w przyszłości ułatwi nam zarządzanie kolekcją.

Najlepiej kupować obrazy sygnowane podpisem autora. Sygnatura artysty na obrazie pozwala uwiarygodnić jego autentyczność, przez co podnosi wartość danego dzieła. Sygnatury są szczególnie ważne w malarstwie dawnym do XIX w. Większość znaczących artystów miała bowiem własnych pomocników zwanych warsztatem i uczniów, których określa się mianem krąg, którzy malowali obrazy pod dyktando mistrza.

Na aukcjach największych zachodnich domów aukcyjnych to stopniowanie autentyczności artysta-warsztat-krąg ma ogromne znaczenie dla wyceny dzieła. Tak więc oryginalna sygnatura mistrza, która rozstrzyga o jego autorstwie, znacząco podnosi wartość, często kilkukrotnie.

W miarę wzrostu kolekcji dobrze też pomyśleć o wydaniu jej katalogu. Nie musi to być pozycja sprzedawana w księgarniach, ale zwyczajny album na potrzeby kolekcjonera i jego najbliższych. W takim katalogu umieszcza się wtedy dokładne opisy dzieł wraz ze zdjęciami, pisze się o ich pochodzeniu, czy były eksponowane na wystawach lub reprodukowane w książkach i albumach. Na świecie jest to dość częsta praktyka, w Polsce na inwentaryzację swoich zbiorów również decyduje się coraz więcej osób.

Na zakup dzieł sztuki nie potrzeba od razu wydawać setek tysięcy złotych. Już za kilkaset złotych możemy nabyć rysunek znanego malarza czy fotografię. Każdy zaczyna swoją przygodę ze sztuką od obiektów tańszych, stopniowo przechodząc na wyższe poziomy. Dwa obrazy tego samego malarza mogą mieć różne ceny. Wiele bowiem zależy od techniki, rodzaju i innych czynników takich jak na przykład moda.

 

INWESTYCJA DŁUGOTERMINOWA

Na inwestycje w sztukę powinno się patrzeć długoterminowo. Najbardziej zyskują na wartości prace artystów nieżyjących. Według specjalistów warto inwestować w artystów z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Coraz cenniejsza staje się też sztuka współczesna, przede wszystkim z połowy XX wieku.

 

RYNEK SZTUKI

Inwestując w sztukę warto zwrócić uwagę czy nazwisko twórcy jest rozpoznawalne, czy dzieła artysty występują na rynku aukcyjnym, jaki jest czas i miejsce powstania dzieła, na ile twórca ma istotną pozycję w historii sztuki. Warto jest też szukać okazji na rynku światowym, czyli tanio kupić dzieła sztuki w jednym kraju, by drożej sprzedać w innym. Główną zaletą dzieł sztuki jest stałe zwiększanie wartości. Nie można na nich stracić, bo popyt na dzieła sztuki systematycznie wzrasta, natomiast podaż jest ograniczona. Ponieważ za sprawą braku podaży wartościowych i wiekowych dzieł sztuki nie przybywa, zwłaszcza że najbardziej poszukiwanym towarem są dzieła artystów już nieżyjących i siłą rzeczy nie tworzących już nowych, wartość ich prac zyskuje na wartości w sposób niezależny od bieżącej koniunktury na rynkach finansowych.

 

OFERTA GALERIE DORIS

W naszej ofercie posiadamy duży wybór malarstwa. Specjalizujemy się w malarstwie niemieckim przełomu XIX i XX wieku. Oferowane przez naszą firmę obrazy, jeśli tego wymagają poddawane są profesjonalnej konserwacji oraz adekwatnej oprawie. Staramy się mieć w ofercie wyselekcjonowane obrazy, które przedstawiają wysoką klasę artystyczną.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl